Halının Bereket Tılsımı

Köklü bir geçmişi olan halıcılığı modernize edip, bu mirası kullanarak dünya piyasalarında rekabetini artırmak isteyen İHİB, "1. Halı Tasarım Yarışması'nın final heyecanını 13 Şubat 2008 tarihinde yaşadı. Sadece genç yeteneklerin çalışmalarını sanatsal anlamda ortaya çıkarıp tanıtmak değil, aynı zamanda bu tasarımları işlevsel bir hale getirip sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde sunmak amacıyla düzenlenen yarışmada "Bereket Tılsımı"teması ile katılan Seher Süleymanoğlu birinci, "Sonbahar"teması ile katılan Başak Özdemir ikinci, "Kış" temasıyla katılan Serkan Çağlar ise üçüncü oldu.

Toplam 85 adayın başvurduğu yarışmanın 6 Kasım 2007 tarihinde belirlenen 10 finalistinin jüri tarafından değerlendirildiği ve ilk üçe girenlerin açıklanarak ödüllerinin verildiği final gecesinde, halı sektörünü geleceğe taşıyacak genç tasarımcılar sektörle bir araya geldi. Mimar Sinan Üniversitesi Tophane-i Amire binasında İHİB Başkanı İbrahim Yılmaz, dönemin İHİB Başkan Yardımcısı Uğur Uysal'ın ev sahipliğinde yapılan etkinliğe, dönemin Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, dönemin TİM Başkanı Oğuz Satıcı, İTHİB Başkanı İsmail Gülle, dönemin İTKİB Genel Sekreteri AkifYurtcan ile çok sayıda İHİB Yönetim Kurulu Üyesi ve davetli katıldı.

Özgürlük ve Kalite birbiriyle yarıştı

I.HalıTasarım Yarışmasında dereceye giren finalistler, aralarında sektör ve akademisi çevrelerinden uzman kişilerden oluşan jüri üyelerinin uzun incelemeleri sonrasında finale yürüdü. Toplam 85 adayın başvurduğu 1. Halı Tasarım Yarışmasrnın 6 Kasım 2007 tarihinde gerçekleşen jüri elemesinde söz konusu adaylar arasından 10'u finale kaldı. Final gecesi ise yapılan değerlendirmeler sonrasında dönemin İHİB Başkan Vekili Uğur Uysal'ın Jüri Başkanı olarak içinde yer aldığı 22 kişiden oluşan jüri, 10 aday arasından ilk üçe giren finalistleri belirledi.

Tasarımda Özgür Dokunuşlar

İlk yılında 85 dosyanın teslim edildiği Halı Tasarım Yarışmasında aralarında Seher Süleymanoğlu, Başak Özdemir, Serkan Çağlar, Ahmet Rüstem Ekici, Aslı Mecit, Ezgi Denizaslanı, Mustafa Emir Kara, Senem Değerli, Sercan Arıcı, Zekiye Emel Pehlevan'ın olduğu 10 yarışmacı finale kaldı.

Seher Süleymanoğlu-Birinci 

Toprağın Bereketi Tasarıma Yansıdı

1. HalıTasarım Yarışması'nda hazırladığı Bereket Tılsımı temalı projesi ile birinci olan Seher Süleymanoğlu 18 Ağustos 1984 tarihinde Bulgaristan'da dünyaya geldi. 2003 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarımı Bölümü'nü kazanan Süleymanoğlu bir yıl İngilizce hazırlık okudu. Üniversite hayatı boyunca çeşitli alanlarda (halı, duvar kağıdı, eşarp, kumaş, nevresim, şarap etiketi vb.) tasarımlar, halı konusunda araştırma, halı, kumaş fabrikalarında ve tasarım bürosunda staj yapan genç tasarımcı, karma okul sergilerine, Bulgaristan (National Academy of Art) da düzenlenen birliktelik ve tekstil madolyon konulu workshoplara ve Çanakkale'de düzenlenen geçiş ve hayvan konulu uluslararası karma sergilerde aktif olarak yer aldı. Süleymanoğlu, birinci olduğu İHİB HalıTasarım Yarışması'nda Birliğin katkılarıyla Almanya Heimtextile ve Domotex Halı ve Yer Kaplamaları Fuarı'nı ziyaret etti.

Bereket Tılsımı

Toprak konusundan yola çıkarak ve renk seçiminde toprak tonları kullanarak bu desen tasarlandı.Tasarımda toprağı en İyi ifade eden, hem etnik hem de modern etkiler veren batik dokusu kullanıldı .Bu tasarımda geleneksel halı motiflerinden kadını simgeleyen elibelinde, erkeği simgeleyen koçboynuzu, bordürde ise doğurganlık motifleri kullanılmıştır.Kadın-Erkek birlikteliği beraberinde çoğalmayı getirir ve çoğalma bereketle ilintilidir. Anadolu kadınları çeşitli motifleri dokuyarak kilimlere anlamlar katmışlar, bebek isteyen kadınlar insan motifleri, evlenmek isteyen genç kızlar sandık, küpe motifleri dokumuşlardır. Bu tasarımdaki motifler ise toprağın bereketini anlatan, eve bolluk bereket getiren tılsımlardır.Silik görünen motifler ; geçmişin izlerinin bugüne taşınarak modern bir çizgiyle buluştuğunu anlatır.

Yarışma Sahnesinden Jüri Koltuğuna...

 Başak Özdemir-İkinci

1. Halı Tasarım Yarışması'nda ikinci olan Başak Özdemlr 1981 yılında Ankara'da doğdu. Lise eğitimini Beylerbeyi Hacı Sabancı Lisesi'nde tamamladı. 7 yıl boyunca solfej, piyano ve klasik gitar eğitimi aldı. 1999 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Sanatları Bölümü'nü kazanan özdemlr, 2003 yılında M.Ü.G.S.F'den mezun olduktan sonra çeşitli firmalarda tasarımcı olarak çalıştı. Döşemelik, perdelik kumaş ve dokuma, baskı kumaş desen koleksiyonları hazırladı. Halı, yolluk, pvc rulo, pvc karo ve transfer baskı kağıdı desen çalışmaları yapan genç tasarımcı, 2005 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Tekstil Sanatları Bölümü'nde Yüksek Lisans eğitimine başladı. 2006 ve 2007 yılında İTHİBIn düzenlediği 2.ve 3. Kumaş Tasarım Yarışmaları'nda ilk 10 finalist arasına girdi. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarım ı Bölümü'nde Öğretim Görevlisi olarak bulunan Başak Özdemir, 5 yıl önce yarışmacı olarak katıldığı ve ikincilik ödülü aldığı yarışmanın bugün jüri koltuğunda yer alıyor.

Tasarıma Bakış Açısı Değişiyor...

Serkan Çağlar-Üçüncü

1.HalıTasarımYarışması'nda 3'üncü olan Serkan Çağlar, 9 Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil/Dokuma Tasarım Bölümü'nde eğitim aldı. Halı tasarımı yaparken kış mevsimini konu alan Çağlar, "Neden kış?" sorusuna ise şu yanıtı veriyor. "Ben aslen Erzurumluyum ve 8 yıldır İzmir'de yaşıyorum. Bu 8 yıldır kar görmüyorum anlamına geliyor. Kışı konu almamın en büyük nedeni memleket hasreti de denebilir. Halı da kullandığım desenler ise bana kışı en güzel biçimde ifade eden şekillerdir bu yüzden halı tasarımım da bu desenleri kullandım. İleriye dönük hedeflerim, maddi durumum el verirse yurt dışında iç mimarlıkya da endüstriyel tasarımda yüksek lisans ya da lisans yapmak. Okuduğum bölüm ev tekstiliyle ilgili bir bölüm olduğu için, amacım ev tekstili ve iç mimarlığı kendim de birleştirip daha başarılı tasarımlar yapmak.

İHİB BAŞARIYI KARŞILIKSIZ BIRAKMADI...

İHİB'in "1. Halı Tasarım Yarışması"İle gençlere sunduğu ödüllerin en anlamlısı, ev tekstili alanında Almanya'da gerçekleşen Heimtextil ve Domotex Yer Kaplamaları Fuarı'na katılmalarına imkan vermesi oldu."1. Halı Tasarım Yarışmasında ön elemeyi geçen 10 finalist Almanya'nın Frankfurt şehrinde 9-12 Ocak 2008 tarihleri arasında düzenlenen "Heimtextil" ve Hannover şehrinde 12-15 Ocak 2008 tarihlerinde düzenlenen "Domotex Yer Kaplamaları Fuarlarına Birlik tarafından götürüldü. Heimtextil ve Hannover fuarlarına katılan Başak Özdemir, Zekiye Emel Pehlevan, Mustafa Emir Kara, Senem Değerli, Ezgi Denizaslanı, Seher Süleymanoğlu, Aslı Mecit, Ahmet Rüstem Ekici, Sercan Arıcı ve Serkan Çağlar, fuarlarda halı ve ev tekstilinin devleri ile aynı havayı solumuş oldu.

 

 

 

 

E-BÜLTEN KAYIT

Aylık e-bülten’imiz için kayıt olunuz

ETKİNLİK TAKVİMİ

Etkinlik takviminden faydalanınız

İHİB , İTKİB çatısı altındaki dört birlikten biridir.