Türkiye' nin geleneksel üretim ve ihracat kalemlerinin başında gelen halı sektörü düzenlediği halı desen tasarım yarışmasıyla gençlere tasarım açısından kendilerini ifade etme şansı sundu. "En son ne zaman uçtunuz" sloganıyla düzenlenen Halı Tasarım Yarışması'nın İkincisi coşkulu bir finalle son bulurken, Ahmet Öğünmez birinci, Barış Mavzer ikinci, Füsun Kodaman Sönmez üçüncü oldu.

ITKlB, Türkiye'nin geleneksel sanatlarından olan halının. evrensel kimliğini daha da ileriye taşımak ve genç tasarımcıları sektöre kazandırmak amacıyla sektör için ciddi avantajlan da beraberinde getireceğine inanılan yarışmayla genç tasarımcıları halı sektörüne teşvik etmeye devam ediyor. İTKİB'in bu yıl İkincisini düzenlediği “HalıTasarım Yarışmasının finali 18 Aralık ta düzenlenen ödül gecesiyle son buldu. Geleceğe yatırım yapmak ve yeni yeteneklere fırsat kapılarını açmak amacıyla düzenlenen yarışmada “Zemin Denim" temasıyla katılan Ahmet Öğünmez birinci. “Geçmişten günümüze Osmanlı temasıyla katılan Barış Mavzer ikinci. “Suyun Dili“ temasıyla katılan Füsun Kodaman Sönmez ise üçüncü oldu.

Halılar genç tasarımcıların ellerinde hayat buldu

İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB) Başkanı İbrahim Yılmaz ve Başkan Vekili Uğur Uysal’ın ev sahipliğinde organize edilen ve “En son ne zaman uçtunuz" sloganıyla  düzenlenen İTKİB Halı Tasarım Ya-rışması'na TİM Başkanı Mehmet 3ü-yükekşi. Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Ziya Altunyaldız. İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi. İTHİB Başkanı İsmail Gülle. İDMİB Başkanı Lemi Tolunay ve iş dünyasından çok sayıda isim katıldı,

'Toplamda 97 kişinin başvurduğu yarışma. bilgi ve becerilerini sektörle paylaşan genç tasarımcıların çalışmaları sayesinde yeni bir tasarım kültürünün dogmasına ön ayak oldu. Akşamın açılış konuşmasını yapan İHİB Başkanı İbrahim Yılmaz, bu halı yarışmasının sektörün ve birliğin uzun bir süredir hayalini kurduğu bir proje olduğunu, yarışmanın İkincisini gerçekleştirirken sektör olarak geleceğe daha büyük umutla baktıklarını
ifade etti. Yılmaz ayrıca, geleceğe yatırım yapmak ve ülkedeki yeni yeteneklere fırsat kapılarını açmak amacıyla düzenledikleri. halı sektörünün en renkli buluşması olan etkinliğin Türkiye’nin tek ve en kapsamlı halı tasarım yarışması olduğunu kaydetti.

AHMET ÖĞÜNMEZ-BİRİNCİ

Yarışmada birinci oldum, ancak İTKİB'in desteğiyle birlikte önümüzdeki günlerde Almanya'da düzenlenecek olan halı fuarına 20 arkadaşımla katılma şansı yakalamam benim için büyük ödül oldu

BARIŞ MAVZER-İKİNCİ

İnsanın kendi kafasında tasarladığı bir ürünü karşısında görmesi ve en önemlisi de bunun beğenilmesi insana inanılmaz bir mutluluk veriyor. Sektörün geleceği için bu tür yarışmaların daha da yaygınlaştırılması ve üniversitelerle işbirliği içinde olunması gerekiyor.

FÜSUN KODAMAN SÖNMEZ-ÜÇÜNCÜ

Bu yarışma benim için motive edici oldu. İnsanlar tarafından takdir edilmek, bir şeylerin beğenilmesi çok önemli. Sonuçta bir sanatla uğraşıyoruz, bunun karşılığını da beğeni görerek almak umut verici. 

“Yeni süreçler yaratmak önemli”
Dünyada baş gösteren küresel krize rağmen Türk halıcısının ihracat ve katma değerini artırarak büyüdüğüne dikkat çeken Yılmaz, bu büyümenin kalıcı ve sürdürülebilir olması için tasarım ve tasarımcı düşünce tarzına daha sıkı bağlanılması gerektiğini söyledi. Günümüzde tasarımın önemli bir kavram haline geldiğini belirten Yılmaz. "Başarı ya da başarısızlığımızı belirleyen süreci tasarım ve tasarıma bağlı değerlerle kurduğumuz ilişkiler belirliyor. Bugün tüm dünyada artık şirketler tasarımcılardan tüketicilerin ihtiyaçlarına ve isteklerine çok daha uygun fikirler yaratmalarını umuyor ve bekliyor. Artık temel hedef yalnızca fiziksel olarak ürünü yaratmak değil, tüketicinin htiyaçlarını da gözetebilmek. Bu süreci yönetmek ise bu anlayışa sahip tasarımcı düşünce tarzı ile mümkün olacak" dedi.

“En büyük kaynak geleneksel Türk kültürü”
Birbirinden farklı ve özgün eserlerin sergilendiği final gecesinde konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise halıcılığın geniş anlamıyla Doğunun, car anlamıyla ise Türkiye'nin en geleneksel sanatlarından biri olduğunu hatırlatarak, dünyada Türk halılarının özgün motifleriyle çok gelişmiş bir sektör haline geldiğini söyledi. Türkiye'de eşsiz bir halı üslubu bulunduğunu ve bu üslubun geleneklerden ve Türk kültüründen beslendiğini söyleyen Büyükekşi, ‘Bu geçmiş bize halı tasarımlarında büyük bir kaynak sağlıyor. Tasarım sahip olduğumuz köklü gelenek sebebiyle halı sektöründe büyük avantaj taşıyor. Düzenlenen bu yarışma Türkiye'nin hem güçlü olduğu, hem de ihtiyaç duyduğu bir konuda bir girişimde bulunmasını sağladı.’ dedi. Büyükekşi’den sonra söz alan Dış Ticaret Müsteşarlığı ihracat Genel Müdür Yardımcısı Ziya Altunyaldız. son beş yılda halı sektörünün çok büyük bir mesafe aldığının altını çizdi. Türkiye'nin şu anda her alanda tasarımı konuştuğunu Söyleyen Altunyaldız, “Bu bir eşik değişimi, lig değişimi. Artık başka bir ligde oynuyoruz bunu kabul edelim" şeklinde konuştu. Dereceye girenlerin açıklanmasından hemen önce kürsüye çıkan İHİB Başkan vekili ve Jüri Başkanı Uğur Uysal ise, “Dünya makine halısında en yeni teknoloji ve en büyük potansiyel bizde, ancak ihracatta moda ve tasarımda birincilik Belçika’da. 10 yıl içinde en az 10 ünlü halı tasarımcısı yetiştirerek üstünlüğü Belçika'nın elinden almalıyız" dedi. Dereceye giren birinci yarışmacı. 7 bin YTL, ikinci yarışmacı 4 bin YTL. üçüncü yarışmacı ise 2 bin YTL'lik para ödülü kazan rken. ilk üçe giremeyen diğer finalistlere 250 YTL verildi. Ayrıca jüri elemesi sonucu belirlenen 20 yarışmacı 14-17 Ocak 2009 tarihleri arasında Almanya'nın Frankfurt şehrinde düzenlenecek Heimtextil ev tekstili fuarı ile 17-20 Ocak 2009 tarihlerinde Almanya’nın Hannover şehrinde gerçekleştirilecek Donotex Yer Kaplamaları fuarına ziyaretçi olarak katılma imkanı imkânı yakaladı.

 

E-BÜLTEN KAYIT

Aylık e-bülten’imiz için kayıt olunuz

ETKİNLİK TAKVİMİ

Etkinlik takviminden faydalanınız

İHİB , İTKİB çatısı altındaki dört birlikten biridir.