BU HALILAR GELECEĞE UÇUYOR
KÜLTÜRÜMÜZÜN AYRILMAZ PARÇASI VE EN GELİŞMİŞ EL SANATLARIMIZDAN HALICILIK, GENÇ TASARIMCILARIN ELİNDE YENİ YÜZYILLARA TAŞINIYOR. İTKİB'İN GELENEKSELLEŞEN "HALI TASARIM YARIŞMASINDA, GENÇ İSİMLERİN ÜRÜNLERİ SEKTÖR TEMSİLCİLERİNCE OLUŞAN JÜRİ TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLDİ. "YAPAĞI" TEMALI TASARIMIYLA KATILAN GÜLHAN GÜLEÇER BİRİNCİ OLDU.

Genç yeteneklere verdiği destekle sektöre yeni tasarımcılar kazandırmayı hedefleyen İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılan Birliğinin (İTKİB) gelenekselleştirmeyi amaçladığı Halı Tasarım Yarışmasının üçüncüsü coşkulu bir finalle noktalandı. ÎTKÎB tarafından düzenlenen yarışmada dereceye giren gençler 12 Kasım günü Dış Ticaret Kompleksinde düzenlenen gecede ödüllerini aldı. İTKİB, Türkiye’nin geleneksel sanatlarından olan halının evrensel kimliğini bir adım daha ileriye taşımak ve genç tasarımcıları sektöre kazandırmak amacıyla sektör için ciddi avantajları da beraberinde getireceğine inanılan yarışmanın yaygınlaşmasını teşvik ediyor.
Genç tasarımcıların bilgi ve becerilerini sektörle paylaşmalarını sağlayan ve oluşan sinerjiyle yeni bir tasarım kültürjnün doğmasına önayak olan yarışmada, birbirinden farklı ve kendine özgü sekiz tasarımın finalde yarışırken, "Yapağı" adlı tasarımıyla Gülhan Güleçer birinci. “Code Conversion” isimli çalışmasıyla Burcu Özpeker ikinci, “Hasat” isimli çalışmasıyla Gülşah Yılmaz üçüncü oldu. Sektör temsilcilerinin oluşturduğu değerlendirme jürisinin başkanlığını İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB) Başkan Vekili Uğur Uysal'ın yaptığı yarışmada, finalistlerin tasarladığı halılar. Arapgir Halı, Eko Halı, Erdal Çalış Keçe İmalatı, Gelişim 1 lalı, I îassan Group, Kabal- cıoğlu Saraç Yusuf Aydın, Step Halı ve Turkuaz Halı sponsorluklarında üretildi. Birinciye 7 bin. İkinciye 4 bin. Üçüncüye 2 bin TL’lik para ödülleri verilirken, ilk beşe giren yarışmacılar Heimtextil Fuarı ile Hannover'deki Domotex Halı Fuarı'na, İTKİB misafiri olarak katılma fırsatı yakaladı. Sektör temsilcilerinin oluşturduğu değerlendirme jürisinin baskanlığını İHİB Başkan Vekili Uğur Uysal yaptı. Finalistlerin tasarımları, Arapgir Halı, Eko Halı, Erdal Çalış, Gelişim Halı, Hassan Group, Kabalcıoğlu, Saraç Yusuf Aydın, Step Halı ve Turkuaz Halı sponsorluklarında üretildi.

GÜLHAN GÜLEÇER-BİRİNCİ

"YAPAĞININ EN DOĞAL HALİ"

Yarışmaya katıldığı "Yapağı" temasıyla birinci olan Gülhan Güleçer, 1986 Balıkesir doğumlu. Güleçer, Balıkesir Meslek Yüksekokulu’nu birincilikle bitirdikten sonra 2006 yılnda Marmara Üniversitesi Tekstil Sanatlar Bölümüne girdi. Şu an Dokuma Ana Sanat Dalı 4. sınıf öğrencisi olan Güleçer, üç boyutlu tasarımlar, trend moda takibi, halı, kilim ve kumaş tasarımları gibi alanlara İlgi duyuyor. Yarışma süreci ve tasarımlarıyla ilgili olarak Güleçer şunları söylüyor: "İTKİB cok güvenilir bir kurum, keşfedilmek ve desteklenmek de her gencin olduğu gibi benim de hayalimdi. Bunu gerçekleştirdim ve çok mutluyum. Bu yarışmada Almanya'da düzenlenen Domotex Fuarı'na katılma imkanının sunulması beni en fazla motive eden noktalardan biri oldu. Bu yarışma ile birlikte elde ettiğim en büyük şey ise geleceğime yaptığım yatrımlar olacak. Yapağı’dan yola çıkarak tasarladığım koleksiyonu, yapağının en doğal halini kullanarak oluşturdum. Yapağı vücut çevre ilişkilerini en iyi ayarlayan bir dokuma maddesidir. Yün halı serili olan evlerde insan daha az yorulur. Günümüzde metropollerde yasayan insanların hayatları ev is arasında sürüp gider. Akşam eve gelince üzerindeki negatif enerjiyi yorgunluğu atmak isterler. Bunu da evlerinde serili olan yün halıların antistatik özelliği ile yok edebileceklerin düşünerek böyle bir tasarım yaptım.

BURCU ÖZPEKER-İKİNCİ

"RENKSİZLİĞİN BARINDIĞI BİR HİKAYE"

Bu yıl katıldığı Kumaş Tasarım Yarışmasında üçüncü olan Burcu Özpeker, Halı Tasarım Yarışması'nda da dereceye girmeyi basardı. 'Code Conversıon" temasıyla katıldığı yarışmada ikinci olan Özpeker. 1981 de İstanbul'da doğdu. Marmara Üniversitesi Tekstil Tasarım'dan nezun olan Özpeker. Mimar Sinan Üniversitesinde Tekstil ve Moda Tasarımı üzerine yüksek lisans eğitimine devam ediyor. 2009 yılında bir oteller zincirinin üniformalarının tasarım ve üretimim gerçekleştiren Özpeker, daha önce Little Bıg Denim'de tasarımcı olarak çalıştı ve Faruk Saraçla da TCDD üniformalarının tasarımlarım yaptı. Farklı yarışmalarda çeşitli ödüller ve dereceler alan Özpeker, ileride daha çok kumaş ve giyim tasarımı alanında tasarımlar yapmak istediğini ifade ediyor. Özpeker. "Aklıma gelen her fikir üzerinde değerlendirme yaparak onları ifade etmeye çalıştım ve farklı bir şeyler ortaya koymaya çalıştım." diyerek, iki ay süren çalışmalar sonrasında böyle bir tasarımın ortaya çıktığını belirtiyor. Lif sanatından yola çıkarak böyle bir çalışmaya başladığım söyleyen Özpeker; "Tasarımda biraradalık ve .çiçeksi görünümün verdiği esintiyle gelen bir dokuyu yansıtmaya çalıştım. Renksizliğin barındırdığı bir hikaye, küresel ısınmaya bağlı olarak mecraların solarak ölmelerini anlattım. Anlatmak istediğim güzelliğin bu dokuyla ölümsüzlük kazanmasıydı." diye aktarıyor.

Gülşah Yılmaz - Üçüncü

“TASARIMIMDA DOĞAL YAŞAMI SUNDUM”

"Hasat " temasıyla katıldığı yarışmada ücüncü olan Gülşah Yılmaz 1988 yılında İstanbul'da doğdu. Orta ve lise öğrenimim İstanbul’da tamamlayan Yılmaz Marmara Üniversitesi Tekstil Sanatları Bölümü'nde lisans eğitini aldı. 2009 yılında Güzel Sanatlar Fakültesi'nden mezun olan Yılmaz, aynı bölümce yüksek lisans sınavını kazandı. İTKİB’in halı tasarım yarışması ile çok başarılı bir organizasyona imza attığım belirten Yılmaz, yarışma ile ilgili şunları söyledi: Gerçekten du kadar iyi işlerin arasından seçilebilmek insana daha büyük bir gurur veriyor. 2006 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantısında, 2009 "Doğal Elyaf Yılı" olarak belirlenmişti. Ben de bu kapsamda keten lifi olan doğal lifleri çoraplar bağlayarak top şeklinde Dirimler oluşturdum. Bu birimlere de doğadaki o tarla ve hasat toplanma görünümünü vermeye çalıştım. Bu çalışmanın amacı, metropollerde yoğun ve karmaşa içinde yaşayan insanlara doğal yaşamı sunmaktı. Yarışmaya katılmamızın en büyük avantajı. referans toplayabilmek ve Almanya’da düzenlenen Domotex Tuarı'na katılmak oldu Çünkü gerçekten bu fuara kendi imkanlarımızla gidemezdik. Hem bu fuara katılma şansı kazandık, hem de mesleğimizle ilgili vizyonumuzu genişletmek yönünden büyük bir fırsat yakaladık. Şimdi de kumaş tasarım yarışmasıyla ilgili çalışmalara başlamayı planlıyorum."

TİM Başkanı Büyükekşi, "Kriz sonrası kuralların yeniden yazldıgını hatırlatarak, eskisinden daha sert bir rekabet ortamının olacağını" söyledi.

“Çalkantılı deniz üstünde durmayı bildik”
Geleneksel ve modem çalışmaların harmanlandığı sekiz özgün tasarımın yarıştığı final gecesine, İHİB Başkanı İbrahim Yılmaz ve Başkan Vekili Uğur Uysalın yanı sıra, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Dış Ticaret Müsteşarlığı Tekstil Daire Başkanı Cumhur İşbırakmaz, İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tannverdi, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay ve iş dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Final gecesinde konuşan İHlB Başkanı İbrahim Yılmaz, küresel rekabette yenilikçi ürün ve tasarımlarla var olan, yüksek katma değerli bir sektör yaratmak istediklerini vurgulayarak, “Türk halıcılığının bugününe olduğu kadar, geleceğine de katkı sağlayan bu yarışma, sektörümüzün ve tasanmcılanmızın yoğun ilgisiyle üçüncü yılına çok daha iddialı girdi. Bu yarışma halıcılık sanatının gelişmesine yardımcı olacak, sektöre süreklilik ve canlılık kazandıracaktır. Genç ve yetenekli tasarımcılarda kendilerini daha rahat ifade etme şansını bulacaklardır." dedi. Halı sektörünün tarihin en büyük küresel krizini neredeyse hiç destek almadan atlattığını belirten Yılmaz, halı sektörünün diğer ihracatçı sektörlere göre en az kayıp yaşayan sektörlerin başında geldiğini dile getirdi. Yılmaz, “Büyük sıkıntılar çekmemize ve ağır bedeller ödememize rağmen, sektörümüzü bu çalkantılı denizde suyun üzerinde tutmayı bildik genel ihracatımızın yüzde 4 artış gösterdiği Ekim ayında, halı sektörü yüzde 15’lik ihracat artışıyla önemli bir başanya imza attı. 2009 Ocak-Ekim döneminde İngiltere'ye yüzde 82.5. Irak’a yüzde 52. Suudi Arabistan'a yüzde 26 oranında artış sağladık. Çok geniş bir pazar yelpazesine sahip olan sektörümüz Afrika gibi yeni pazarlarda da arayışlanna devam ediyor.” dedi.

20 Mayıs’ta yarışmanın 26 katılımcısı belirlendi. İlk elemeyi kazanan öğrencilerle 27 Mayıs’ta yapılan mülakat sonucu 8 tasarımcı finale kaldı. Birbirinden farklı ve özgün 8 tasarımın yarıştığı finalde "Yapağı” birinci, "'Code Converslon” isimli çalışma ikinci, “Hasat” isimli çalışma ise üçüncü seçildi.

“Yarışma büyük bir amaca hizmet ediyor”
TİM Başkanı Mehmet Biıyü- kekşi. gbbal krizin geride kaldığını ve kriz sonrası kuralların yeniden yazıldığını hatırlatarak, eskisinden daha sert bir rekabet ortamının olacağını söyledi. Bü- yükekşi, “Krizi fırsata çevirmek için tasarlamaya devam etmeliyiz. Halı sektörü ülkemizin en geleneksel sanayilerinden biri. Dünyaya tasarımları ve  dokumaları ile ün salan Türk halısı, bugün modernleşme sürecini yaşıyor. Bizlere düşen görev, halıcılıktaki bayrağı daha yukarılara taşımak ve dokuduğumuz dünyanın en kaliteli halılarını yeni tasanmlarla bezemek. Bu nedenle bu yanşma çok önemli bir amaca hizmet ediyor." dedi.

Geleneksel ve modem çalışmaların harmanlandığı sekiz özgün tasanmın yarıştığı final gecesine iş dünyasından çok sayıda isim katıldı.

“10 yılda 10 büyük tasarımcı yetiştirelim”

İHÎB Başkan Vekili Uğur Uysal ise yaptığı konuşmada, ‘'Türk halısı deyince hiçbirimiz mangalda küll bırakmayız. Halıyı biz üretiyoruz, katma değerini Belçika kazanıyor. Tasarıma, Ar-Ge ye, insana yatırım yapmıyoruz. Böyle organizasyonlar tasarım. Ar-Ge ve insanın önemini ortaya çıkarmamızı sağlıyor. 10 yılda 10 büyük tasanmcı yetiştirirsek. Belçika gibi katma değer sağladığımız günlere kavuşabiliriz." dedi. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen yatışmaya birçok farklı üniversitenin güzel sanatlar fakültelerinden. el sanatlan ve halıcılık bölümlerinden öğrenciler ile mezunlar başvurdu. Yarışmacılar herhangi bir sınırlama olmaksızın düşündükleri halı tasarımlarını bir temaya bağlı olarak, koleksiyon oluşturacak şekilde hazırlayıp altı adet tasarım. kullanılacak malzeme örnekleri ve tamamlayıcı aksesuarlardan dosyalar oluşturarak İTKİB'e teslim etti. Teslim edilen yanşma dosyaları daha önceden duyurulmuş katılım kriterleri ve belirlenen malzeme ve piyasada satılabilirlik ölçütleri çerçevesinde değerlendirilerek 20 Mayıs'ta 26 finalist olarak belirlendi, ilk elemeyi kazanan öğrencilerle 27 Mayıs tarihinde yapılan mülakat sonucu 8 tasarımcı finale kaldı.

Finalistler 2010’da Almanya fuarlarında

Birbirinden farklı ve özgün sekiz tasanmın yarıştığı finalde “Yapağı” adlı çalışmasıyla birincilik elde eden Gülhan Güleçer 7 bin TL. "Code Conversion” isimli çalışmasıyla ikinci olan Burcu Özpeker 4 bin TL. “Hasat" isimli çalışmasıyla üçüncülüğü elde eden Gülşah Yılmaz 2 bin TL'lik para ödülü kazandı. Diğer beş finaliste de 250’şer liralık mansiyon ödülü verildi. Ayrıca ilk beşe giren yarışmacılar Almanya'nın Frankfurt şehrinde 13-16 Ocak 2010 tarihleri arasında düzenlenecek Heim-Tex Tekstil Fuarı ve yine Almanyanın Hannover kentinde 6-19 Ocak 2010 tarihlerinde düzenlenecek olan Domotex Halı ve Yer Kaplamaları Fuarı’na, tüm masraftan ÎTKİB'e ait olacak şekilde katılma fırsatı yakaladı.

E-BÜLTEN KAYIT

Aylık e-bülten’imiz için kayıt olunuz

ETKİNLİK TAKVİMİ

Etkinlik takviminden faydalanınız

İHİB , İTKİB çatısı altındaki dört birlikten biridir.