TÜRKİYE HALI SEKTÖRÜNÜN GELECEĞİ, GENÇ TASARIMCILARI GÜVENCE ALTINDA. İHİB TARAFINDAN BU YIL BEŞİNCİSİ DÜZENLENEN "HALI TASARIM YARIŞMASININ FİNALİNDE KAZANANLAR ÖDÜLLERİNE KAVUŞTU." MİNE BEŞEN, "SERÜVEN" TEMALI ÇALIŞMASIYLA BİRİNCİLİK ÖDÜLÜNÜN SAHİBİ OLDU. 

Geleceğe yatırım yapmak ve ülkemizde yeteneklere fırsat kapılarını aralamak amacıyla, İstanbul Halı İhracatçıları Birliği'nin düzenlediği Halı Tasarım Yarışması beşinci kez yapıldı. Ödül töreni 2 Kasım tarihinde Dış Ticaret Kompleksi'nde gerçekleşen yarışmada, sekiz eser son finale kaldı. Gecede, Mine Beşen "Serüven" isimli çalışmasıyla birinci olurken "Bambu" adlı tasarımıyla Şenel Genç ikinci, "Koku" isimli çalışmasıyla Şeyma Nur Köseoğlu üçüncü oldu. Başarılı gençler ödüllerini İHİB Yönetm Kurulu Başkanı İbrahim Yılmaz, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki ve Ekonomi Bakanlığı Müsteşar İbrahim Şenelden aldılar.
 

"2023'te 3.5 milyar doları aşacağız"

Halı sektöründe tasarım ve markalaşma amacıyla düzenlenen yarışmanın final gecesine iş dünyasından çok sayıda isim katıldı. Tören yaptığı konuşma da İHİB Başkanı İbrahim Yılmaz, sektörün ciddi bir yeniden yapılanma sürecinde olduğunu ve profesyonel bakış açısı ile yönetim, markalaşma, tasarım unsurlarının geleneksel bir sektör olan halıcılığa entegre edilmekte olduğunun altını çizdi. Türk halıcılığının dünyada zaten bir marka olduğunu kaydeden İHİB Başkanı İbrahim Yılmaz,  "Alt kurumsal markalarla ve kendi içimizden yetiştirdiğimiz yasarımcılarımızla, makine halıcılığımızı Belçika, Hollanda, İran halıcılığının önüne geçirmeyi hedefliyoruz. Firmalarımız kurumsal ve finansal altyapılarını güçlendiriyor. Artık kendi markalarımızla, daha yüksek katma değerli ürünlere yöneliyoruz. Bunun önemli temel taşlarından biri de, kendi tasarımcılarımızı yetiştirmek. Üniversite-sektör işbirliği sayesinde, bu yıl Halı Tasarım Yarışması'nın beşincisini gerçekleştiriyoruz" dedi. Yılmaz, küresel rekabet ortamında varlığını sürdürmenin önemine değinerek; "Bu nedenle halılarımız, görsel sanatların en önemli olmasının yanı sıra, ev dekorasyonun en belirgin öğesi olarak Türkiye ekonomisi ve ihracatı için çok büyük bir önem teşkil ediyor" açıklamasında bulundu. Genel ihracatın yüzde 10.6 artış gösterdiği ekim ayında, halı sektörünün yüzde 22,1'lik bir artış la önemli bir başarı sağladığını belirten Yılmaz, sene sonu itibariyle 1.5 milyar dolar ihracat hedefine ulaşacaklarını söyledi. Yılmaz; "Suudi Arabistan'a yüzde 64, ABD' ye yüzde 24, Irak'a yüzde 35, Almanya'ya yüzde 32, İngiltereye yüzde 67, BAE'ye yüzde 42, Fransa'ya yüzde 70; Rusya'ya yüzde 28, Japonya'ya yüzde 62 oranında ihracat artışı sergiledik. İHİB olarak 2023 yılı 500 milyar dolar ihracat hedefindeki 3.5 milyar dolarlık hedefimizi bu performans sayesinde aşacağımızı düşünüyorum" dedi. Yılmaz, çoğunluğu aile şirketlerinden oluşan halıcılık sektörünün ciddi bir yeniden yapılanma ve kurumsallaşma sürecinden geçtiğini belirtti.

"Hedefe ulaşmanın yolu tasarım ve markalaşma"

TİM Başkanı Vekili Tahsin Öztiryaki de yaptığı konuşmada tasarımın öneminden bahsetti. İhracatın gelişmesi için tüm ihracatçı birliklerine destek olmaya çalıştıklarını belirten Öztiryaki, 2023 için hedeflenen 135 milyar dolar ihracat konusunda "Bu hedefe ulaşmanın altında tasarım ve markalaşma yatıyor" şeklinde konuştu. Sadece halı endüstriyel ürünler ve tekstilde değil, her alanda tasarım yapılması gerektiğinin altını çizen Öztiryaki "Ülkemiz, tasarımcıların yetiştirildiği bir yer olmalı. Bizler bunun için Endüstriyel Tasarım Meslek Lisesi kurma yolunda bir adım attık" dedi.

"Tasarım kullanıcıya duyarlılıktır"

Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İbrahim Şenel ise yaptığı konuşmada, Türkiyenin son 10 yılda özellikle dış ticaret alanında büyük değişim gösterdiğini belirterek, hem ürün ve pazar çeşitliğinin sağlandığını hem de pazar bağımlılığı konusunda temel sorunların çözüldüğünün altını çizdi "Küresel ekonomide rekabet çok önemlidir. Yüksek katma değerli, yenilikçi ürün üreterek insanların yaşamlarına ayrıcalık katmak, uluslararası arenada ön plana çıkmanın  koşullarıdır. Bunun yolu da tasarımdan geçer" diyen Şenel; sözlerine şu şekilde devam etti: "Tasarım, kullanıcıya duyarlılıktır. Çevreye ve topluma katkıdır. Katma değer ve rekabetçi kültürün anahtarıdır. Tasarım algı ve anlayışı da desteklenmelidir. Sergi, bienal ve tasarım yarışması gibi organizasyonlarla bu konuya destek vermeyi sürdüreceğiz."

Yarışmada bir ilk 

Bünyesinde 500 civarında halı ihracatçısı firma bulunan İHİB, özgün tasarım ürünü halılarla Türkiye'nin halı ihracatını artırmak ve üniversite-sanayi işbirliği kapsamında gençleri halı tasarımı alanında motive etmek üzere bu yarışmayı düzenliyor. Ancak bu yıl yarışmada farklı bir uygulamaya gidildi. Bugüne dek çeşitli üniversiteerin tasarım bölümlerinden çok sayıda gencin katıldığı Halı Tasarım Yarışması'nda geçmiş yıllarda hazırlanan tasarımlar saniyiciler tarafından uygulanarak son aşamaya getiriliyordu. Bu yıl ise yarışmacıların uygulamayı da öğrenmesi açısından tasarımın prototip uygulamasınıda kendilerinin yapması öngörüldü. Böylece genç tasarımcılar hayallerinin somut hale gelme sürecinin her aşamasını bizzat yaşamış oldular.

Halı İhracatı Hızla Büyüyor

2011 yılı Ekim ayı itibari ile 1.5 milyar dolar ihracat gerçekleştirerek geçen yılın rakamlarını ilk 10 ayda yakalayan Türkiye halı sektörü, ülkenin toplam ihracatı içerisinde yüzde 1,13'lük bir paya sahip. Genel ihracatın üzerinde bir hızla büyüyen halı ihracatının, 2023 yılı ihracat hedefi olan 3.5 milyar doları daha önce yakalaması bekleniyor. El dokuması ve makine halıcılığında toplam 325 milyon metrekareden fazla üretim kapasitesine sahip olan sektörün, makine halısı ve el dokuması halılar ile bu halıların turistik satışları ile beraber 2 milyar doları aşan bir ihracat hacmi var. Sektörde; 500 civarında İHİB'e bağlı 350 civarın da Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliği'ne bağlı olmak üzere yaklaşık 850 civarında ihracatçı firma olduğunu vurgulayan İbrahim Yılmaz, makine halıcılığında dünyada 3. büyük tedarikçi konumuna gelen sektörün, ihracat potansiyel ve performansını katma değeri yüksek, tasarım ürünleri ve markalaşma yoluyla artırmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

TASARIMCILAR İHİB İLE ALMANYA'YA GİDECEK

Başvuruları 30 Ocak'ta başlayan Halı Tasarım Yarışmasının ilk olarak 20 katılımcısı 24 Mayıs'ta belirlendi. İlk elemeyi kazanan öğrencilerle 6 Haziaran'da yapılan sözlü mülakat sonucu 8 tasarımcı finale kaldı. Geleneksel ve modern çalışmaların harmanlandığı bir birinden farklı sekiz tasarımın yarıştığı finalde "Serüven" isimli çalışmasıyla birinci olan Mine Beşen 2.000 TL, "Bambu" isimli çalışmasıyla ikincilik elde eden Şenel Genç 1.500 TL, "Koku" adlı çalışmasıyla üçüncü olan Şeyma Nur Köseoğlu ise 1.000 TL para ödülünü kazandı. İHİB, aynı zamanda ilk üç dereceyi paylaşanların 6 aylık dil kursu bedelinin yüzde 75'ini ödeyecek. Ayrıca sekiz finalistin tamamı 11-14 Ocak 2012 tarihleri arasında Almanya'nın Frankfurt şehrinde düzenlenecek Heimtex Tekstil Furaı ve yine Almanya'nın Hannover kentinde 14-17 Ocak 2012 tarihlerinde düzenlenecek olan Damotex Halı ve Yer Kaplamaları Fuarı'na, tüm masrafları İHİB'e ait olacak şekilde katılma fırsatı yakaladı.

GELENEKSEL ÇAĞDAŞLA BİRLİKTE 

Mine Beşen-Birinci

Yarışmaya "Serüven" isimli çalışmasıyla katılan ve birinci olan Mine Beşen, 1981 Osmaniye doğumlu. 2002 Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil bölümüne giren Beşen, 2006 yılında mezun oldu. 2008 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Tekstil bölümünün Dokuma Ana Sanat dalında Yüksek Lisans eğitimine başladı. 2011 yılında İTHİB tarafından düzenlenen 6.İHİB Kumaş Tasarım Yarışması'nda ikincilik ödülü alan Beşen, aynı yıl Gaziantep'te düzenlenen II. Halı Desen Tasarım yarışması'nda beşincilik ödülünün sahibi oldu. Beşen, yarışma süreci ve çalışmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: "Şu an eğitimimde tez aşamasındayım. Tezim halılarla ilgili. Konusu; "Geleneksel Halılaların Çağdaş Halıya Etkisi". Bu konu üzerinde çalışırken evde bazı tasarımlar yaptım. Serüven de bunlardan bir tanesiydi. Yarışmaya katılmaya bu şekilde karar verdim. Keçe ve yün kullanarak gelenekselin çağdaş ile birleşimini ön plana çıkarmak istedim. Halımı diğerlerinden ayıran şey, geleneksel motifleri kullanmış olmam. Yarışmaya katılma amaçlarım arasında yurtdışında fuara gidebilmek de var. Ancak asıl amacım; yaptığımın sergilenmesi, yaptığım bu çalışmayı daha geniş kitlelere ulaştırabilmekti. Amacıma ulaştığım için çok mutluyum."

BAMBU VE KEÇENİN DANSI

Şenel Genç-İkinci

"Bambu" isimli çalışmasıyla katıldığı yarışmada ikinci olan Şenel Genç, 1975 yılında Tunceli'de doğdu. 2005 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü'nden mezun olan Genç, aynı bölümde yüksek lisansına devam ediyor. Giyim sektöründe çalışan Şenel Genç, yarışmaya iki yıl önce de katıldı. O zaman daha tecrübesiz olduğunu dile getiren Genç, bu sene çok daha fazla hazırlandığını söyledi. Tasarımında keçe ve bambuyu birleştirerek bir yenilik oluşturan Genç "Antistatik ve antialerjik bir malzeme olan bambu, günümüzde birçok alanda kullanılıyor. Bambu doğada yetişirken kimyasal katkılara ihtiyaç duymaz, pamuğa göre daha az su tüketir, doğa ve çevre dostu bir malzemedir. Bu özelliklerinden dolayı yaptığım halı tasarımlarında bambuyu kullandım. Bambuyu kendisi gibi doğal bir malzeme olan yün ile bir araya getirerek daha sıcak bir yüzey oluşturmayı amaçladım. Bu iki malzemeyi bir araya getirmek için de öz kültürümüze ait keçe tekniğini kullanarak tasarımlarımı oluşturdum" şeklinde konuştu. İHİB aracılığıyla Almanya'daki fuarlara katılmalarının çok güzel bir olay olduğunu söyleyen Genç; "Yurtdışındaki fuarlara gidebilme imkanımız her zaman olmuyor. Bu sayede dünyada yenilikleri yakından görme fırsatımız olacak" dedi.

HALI, KOKUYLA BULUŞTU

Şeyma Nur Köseoğlu-Üçüncü

"Koku" temasıyla katıldığı yarışmada üçüncü olan Şeyma Nur Köseoğlu 1989 yılında İstanbul'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Çorlu'da tamamlayan Köseoğlu, 2006 yılında Çorlu Anadolu Meslek Lisesi Tekstil Boya/Baskı/Desen bölümünden mezun oldu. 2007 yılında Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı bölümünü kazanan Köseoğlu, şu anda 4. sınıfta okuyor. Tasarımını "The Perfume" filminden esinlenerek yaptığını söyleyen Köseoğlu, isminin bu nedenle "Koku" olduğunu belirtti. "Unutulmamak için bırakın konuzu sevdiğiniz şeylerin üstüne. Çekin içinize iyice. Ne siz unutun kokusunu ne de başkaları unutsun kokunuzu" diyen Köseoğlu, yarışma sayesinde yurtdışındaki fuara katılabilecekleri için çok mutlu olduğunu söyledi. İHİB aracılığıyla Almanya'daki fuarlara katılmalarının çok güzel bir olay olduğunu söyleyen Genç; "Yurtdışındaki fuarlara gidebilme imkanımız her zaman olmuyor. Bu sayede dünyada olan yenilikleri yakından görme fırsatımızı olacak" dedi.

E-BÜLTEN KAYIT

Aylık e-bülten’imiz için kayıt olunuz

ETKİNLİK TAKVİMİ

Etkinlik takviminden faydalanınız

İHİB , İTKİB çatısı altındaki dört birlikten biridir.