TÜRKİYE VE ORTADOĞU BÖLGESİNİN HALI VE YER DÖŞEMELERİ ALANINDAKİ LİDER FUARI “DOMOTEX MIDDLE EAST İSTANBUL”, “6. İHİB HALI TASARIM YARIŞMASI’NIN ÖDÜL TÖRENİNE EV SAHİPLİĞİ YAPTI. 

HALI TASARIMLARI DAMOTEXT'TE ÖDÜLLENDİRİLDİ

2007 yılından bu yana gerçekleştirdiği “Halı Tasarım Yarışması” ile genç yeteneklerin hayallerini dokumalarına imkan veren İHİB, bir taraftan da sektörü tasarım odaklı ürünlere yönlendirmeye devam ediyor. Birlik, Türkiye’nin geleneksel sanatlarından olan halının evrensel kimliğini daha da ileriye taşımak ve genç tasarımcıları sektöre kazandırmak amacıyla sektör için ciddi avantajları da beraberinde getirece ğine inandığı Halı Tasarım Yarışmaları ile genç tasarımcıları halı sektörüne teşvik etmeye devam ediyor. Bu yıl Halı Tasarım Yarışması’nın 6’ncısını gerçekleştiren İHİB, ödül törenini 8 Kasım 2012 tarihinde Domotex Middle East İstanbul Fuarı ile eş zamanlı gerçekleştirdi. 

8 ÖZGÜN TASARIM FİNALDE

19 üniversitesinden, 48 tasarımın yarıştığı organizasyonda, 8 tasarımcının eseri finale kaldı. Yarışmada Başak Badur Özkendirci birinci olurken; ikinciliği Gıyasettin Deniz üçüncülüğü ise Esra Yarar aldı. Yarışma kapsamında birinciye 5 bin TL, ikinciye 3 bin TL, üçüncüye ise 2 bin TL para ödülü verildi. Para ödüllerinin yanı sıra her 3 finaliste i-pad hediye edilen yarışmada, ilk üç finalistin 2013 yılı içerisinde 6 aylık yabancı dil kurs bedelinin yüzde 80’i İHİB tarafından karşılanacak. İlk 8’e kalan finalistler ise Almanya’nın Frankfurt şehrinde Ocak 2013 döneminde düzenlenecek Heimtextil Frankfurt Fuarı’na ve Ocak 2013 döneminde Hannover şehrinde düzenlenecek Domotex Halı ve Yer Kaplamaları Fuarı’na İHİB tarafından götürülecek. 8 finalistin eserleri Domotex Middle East İstanbul Fuarı süresince sergilendi.

HALICILAR İÇİN TARİHİ BİR GÜN​

Domotex Middle East Fuarı’nın gala gecesinde düzenlenen “6. İHİB Halı Tasarım Yarışması”nda TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İHİB Başkanı İbrahim Yılmaz, İHİB Başkan Yardımcısı Cem Şengör, İHİB Yönetim Kurulu Üyesi Hazım Evrengil’in yanında çok sayıda sektör temsilcisi katıldı. Birbirinden etkileyici halıların sergilendiği yarışmanın ödül töreninde konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İHİB’in 6 yıldır düzenlediği Halı Tasarım Yarışmaları’nın sektöre yeni değerler kazandırarak, ihracatı olumlu yönde etkilediğini belirtti. İstanbul’da ilk kez düzenlenen Domotex Middle East Fuarı ile Türk halı sektöründe tarihi günlerden birinin yaşandığını söyleyen İHİB Başkanı İbrahim Yılmaz, 6. Halı Tasarım Yarışması’nın ödül töreninin burada gerçekleşmesinin sektör temsilcileri ve finalistler açısından çok yerinde bir karar olduğunu belirtti. 6. Halı Tasarım Yarışması’nın Jüri Başkanlığı görevini üstlenen İHİB Yönetim Kurulu Üyesi Hazım Evrengil ise; Türkiye’nin halı ihracatının önümüzdeki 10 yıl içinde 5,5 milyar dolar seviyelerine ulaşabilmesi için sektörde yapılması gereken en önemli noktanın, eğitim konusunda alt yapının tamamlanmasına yönelik çalışmalar olacağını söyledi. 

İHRACATA KATMA DEĞER

Birbirinden etkileyici halıların sergilendiği yarışmanın ödül töreninde konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “2023 yılı için belirlenen 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için bütün ihracatçı birliklerine Ar-Ge proje pazarı ve tasarım yarışmaları yapmaları için öneride bulunduklarını söyledi. Bu kapsamda bugüne kadar 17 tasarım yarışmasının, 7 Ar-Ge Proje Pazarı’nın hayata geçirildiğini kaydeden Büyükekşi, “Türkiye’nin ihracatına katma değer kazandıracağız. Tasarım, inovasyon, markalaşma ve teknoloji ihracatımız için çok önemli. Onların aracılığıyla ihracatımızın kilogram fiyatını 2,5-3 dolara çıkaracağız” dedi. İHİB’in 6 yıldır düzenlediği Halı Tasarım Yarışması’nın sektöre yeni değerler kazandırarak ihracatı olumlu yönde etkilediğini belirten Büyükekşi, tasarımın tüm ihracat sektörlerinde çok önemli olduğunu söyledi. Büyükekşi, bu kazanımlar sayesinde İHİB’in 2023 yılı için belirlediği 5,5 milyar dolarlık ihracat hedefinin daha da üzerinde bir rakama erişebileceğini belirtti. Büyükekşi, önümüzdeki günlerde basın toplantısıyla açıklayacakları bir etkinlikten de bahsetti. Tüm birliklerin bugüne kadar gerçekleştirdiği tasarım yarışmalarında ilk 10’a giren tüm finalistlerin eserlerini tek bir çatı altında toplayarak sergileyeceklerini müjdeleyen Büyükekşi, bu etkinliğin İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenleneceğini söyledi. Domotex Middle East İstanbul Fuarı’nın önemine de değinen Büyükekşi, fuarın daha da büyümesini umduklarını söyledi. Büyükekşi, finalistlerin sektörden kopmadan; sektör ile birlikte hareket etmelerini temenni etti.

İHİB 6. HALI TASARIM YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ, BU YIL İLK DEFA İSTANBULDA GERÇEKLEŞTİRİLEN “DOMOTEX MİDDLE EAST” İSTANBUL FUARI’NIN GALA GECESİNDE DÜZENLENDİ. BÖYLECE HALICILAR AYNI GÜNDE ÇİFTE MUTLULUK YAŞAMIŞ OLDU.

“TASARIM ÇAĞIMIZIN KAVRAMI”

İHİB Başkanı İbrahim Yılmaz Türk halı sektörünün, tasarımdan pazarlamaya, üretimden inovasyona her alanda ciddi bir kalkınma içinde olduğunu söyledi. Sektör olarak 2023 yılı için 5,5 milyar dolar ihracat hedefi koyduklarına işaret eden Yılmaz, şöyle konuştu: “Tasarım çağımızın kavramı. Başarı ya da başarısızlığımızı belirleyen süreci tasarım ve tasarıma bağlı değerler belirleyecek.” İstanbul’da ilk kez düzenlenen Domotex Middle East Fuarı hakkında Türk halı sektöründe tarihi günlerden birinin yaşandığını söyleyen Yılmaz, 6. Halı Tasarım Yarışması’nın ödül töreninin de burada gerçekleşmesinin sektör temsilcileri ve finalistler açısından çok yerinde bir karar olduğunu belirtti. Halı Tasarım Yarışması jüri üyeleri ve tasarımcılarla birlikte gösterilen çaba ve işbirliğinin sonucunda ekibin başarılı olmaması için hiçbir neden bulunmadığını söyleyen Yılmaz, bugüne kadar tasarımcılardan hep nihai aşamada fikrin ambalajlanmasının talep edildiğini, fikrin ticari yönünün geliştirilmesi sürecinde tasarımdan ve tasarımcılardan yeterince yararlanılamadığını ifade etti. Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: “Sınırları çok keskin bir iş bölümü içinde hareket eden girişimciler ve tasarımcılar artık birbirlerinin alanında çalışıyor ve birbirine destek sağlıyor”. ‘Tasarımcı düşünce tarzı ile yeni ürünlerin estetik anlamda cazibesi artırılırken, marka bilinirliği ve iletişim stratejilerine de yatırım yaparak, pazarın büyütülmesi teşvik edilmeye çalışılıyor. Çünkü pazarın büyütülmesi, pazarın paylaşılmasından daha önemli ve anlamlı bir kavram.” 

PARA ÖDÜLLERİNİN YANI SIRA YABANCI DİL EĞİTİMİNDE BURS HAKKIDA KAZANAN FİNALİSTLER İHİB ORGANİZASYONUYLA 2013 DE DÜZENLENECEK HEIMTEXTIL VE YİNE AYNI DÖNEMDE GERÇEKLEŞECEK OLAN DAMOTEX FUARINA GİDECEK

 

 İHİB YK Üyesi / Jüri Üyesi

“Halı Tasarım Yarışmaları hem sektöre hem ekonomiye dolayısıyla da Türkiye’ye katkı sağlayacak”

İHİB BAŞKANI

Birlik olarak tasarımcı düşünce tarzına önem veriyoruz. Tasarım yarışması da bu yaklaşımımızın en güzel göstergesi.

 

TASARIMCI DÜŞÜNCE TARZI ÖN PLANDA

Yılmaz, bugün şirketlerin tasarımcılara geliştirilmiş bir ürünün tüketicilere nasıl daha cazip sunulabileceğini sormaktansa, onlardan tüketicilerin ihtiyaçlarına ve isteklerine çok daha uygun fikirler yaratmalarını beklediğini söyledi. Gelişmiş dünyadaki ekonomilerin her geçen gün endüstriyel imalattan bilgi üretimine ve hizmet dağıtımına doğru kaydığını, inovasyonun kapsamının giderek genişlediğini belirten Yılmaz, artık temel hedefin yalnızca fiziksel ürün oluşturmak değil, yeni türden süreçler yaratmak olduğunu ifade etti. Yılmaz, “Bu süreci yaratacak olan tasarımcı düşünce tarzıdır” dedi. Girişimcinin ve tasarımcının yeni profilini belirleyecek, ihtiyaçlarının çözümü için doğru esinlenmeyi sağlayacak, bu esinlenmeyi bir fikre dönüştürecek ve sonunda fikri hayata geçirecek süreçler yaratılması gerektiğini söyleyen Yılmaz, bu görevin tasarımcılar ve sektör temsilcilerine ait olduğunu söyledi. Yılmaz, ‘İHİB Halı Tasarım Yarışması’nın bir yönüyle bu farkındalığın geliştirilmesine de hizmet ettiğini söyleyerek sözlerini sonlandırdı.

“BU PROJE GELECEK NESİLLERE YOL GÖSTERECEK”

İHİB Yönetim Kurulu Üyesi ve yarışmanın Juri Başkanı olan Hazım Evrengil ise Türkiye’nin halı ihracatının önümüzdeki 10 yıl içinde 4,5 milyar dolar seviyelerine ulaşabilmesi için sektörde yapılması gereken en önemli çalışmanın, eğitim konusunda alt yapının tamamlanmasına yönelik çalışmalar olduğunu belirtti. Evrengil, 500 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalamanın ancak yeni tasarımlar sayesinde yaratılacak yeni markalar ve bu markaların getireceği yüksek katma değerle mümkün olacağını söyledi. Bu politikaların içinde şu anda ellerinde önemli bir proje olduğunu ifade eden Evrengil, sektörün her kademesinde yani tasarımdan fabrika üretimine, satış pazarlamadan akademik eğitime uzanan yelpazede sektöre yönelik eğitim politikalarının nasıl planlanacağının öneminin son yıllarda gündemde daha fazla belirdiğine dikkat çekti. Evrengil,“Türkiye bu ihracat hacmini yakalayacak olan global strateji belirlemede en önemli alt planlamanın eğitimle ilgili yapılacak adımlar olduğunu idrak etmeli ve sektörel yapılanma içinde nasıl bir eğitim politikası belirleneceğine dair ayrı araştırmalar ve arama konferansları düzenlemeli. Bu aşamada yapılacak olan tüm çalışmalarda profesyonellerin desteğinin yanında akademisyenler ve sektör temsilcilerinin katılımıyla eğitim politikalarının haritası çizmelidir” dedi. Halı Tasarım Yarışması’nı hem sektöre, hem ekonomiye dolayısıyla da Türkiye’ye katkı sağlayacağına inandıkları tasarımcı yetiştirmek ve tasarımcı kültürünü oluşturmak misyonu için başlattıklarını belirten Evrengil, bunun sektör üniversite işbirliğini oluşturmak ve eğitime katkı sağlayabilmek adına İHİB tarafından gelecek nesillere aktarılacak bir proje olacağını söyledi.

BAŞAK BADUR ÖZKENDİRİCİ-BİRİNCİ

DOĞADAKİ ESTETİĞİN ALTIN ORANI

Selçuklu motiflerini inovatif olarak kullanarak yarışmada birinci olan Başak Badur Özkendirci, eserinde 30 kilo ağırlık taşıyabilecek fermuarlar kullandı. Çini motiflerinin doğadaki estetiğini matematiksel bir uyumla açıklayan altın oran sistemine göre düzenlenmiş olan eserde Özkendirci, oniki dilimli Selçuklu motifini tufting yöntemiyle üreterek dilimlerin kenarları ayrıldığında şık ve dekoratif bir halı elde etmiş. Birkaç dilimi yukarı doğru katlanarak fermuarları kapatıldığında sırt yaslamak için uygun bir form oluşturan halı, bütün dilimleri kapatıldığında ailenin bebeği için bir oyun alanına dönüşme özelliği taşıyor. 

GIYASETTİN DENİZ-İKİNCİ

BAKIŞ AÇISINA GÖRE DEĞİŞİR

Gıyasettin Deniz, bakış açısına göre yön değiştiren ve farklılaştıran denemeleri anlattığı eseriyle ikincilik ödülü aldı. Mekana hareket katma isteğine dayanarak böyle bir eser yarattığını belirten Deniz, Domotex Middle East Fuarı’nda tasarımlarının sergileniyor olmasının finalistler adına heyecan verici olduğunu söyledi. Deniz, tasarımcılara destek verilmesinin genç yetenekler adına büyük bir önem arz ettiğini söyledi. Domotex’te tasarımların sergilenmesinin başka olumlu sonuçlar doğurduğunu da söyleyen Deniz, “Bu sayede hem yeni iş teklifleriyle, hem de eserimi satın almak isteyen pek çok kişiyle karşılaştım.

ESRA YARAR-ÜÇÜNCÜ

TEMİZ, FONKSİYONEL VE LÜKS

Yarar, eserinde deniz derinliklerinde canlı renkleri, boyutlu formları, dinamik olu- şumları ile dikkat çeken anemonlardan ilham alarak yeni pozitif ve ileri teknoloji sanatını birleştirdiğini belirtti. Üçüncülük ödülünü almaya hak kazandığı eserinde evlere fütüristik bir ruhla hayat kazandırmak isteyen Yarar, teknolojiyi eğlenceli hale getirerek temiz fonksiyonel görüntü sağlayan eserinde şeffaflık etkisi ve hafif katmanları birbiriyle oyun haline getirerek sunmuş. Konu olarak soyut yaklaşım, teknik olarak şeffaf transparan kumaşlara lazer tekniği ile form kazandıran Yarar’ın renk seçimleri ise dinamik türde. Yanar döner renkli kumaşla degrade renk geçişleri, yumu- şak yeşiller, lila ve somon turuncu, eserin renk karmaşasında ön plana çıkmakta. 

 

DOMOTEX HALICILIĞIN MERKEZİNE TAŞINDI

Halı Tasarım Yarışması’na ev sahipliği yapan, son altı yıldır Dubai’de düzenlenen Domotex Middle East Fuarı, bu yıl ilk defa İstanbul’da düzenlenerek, halıcılara çifte mutluluk yaşattı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İHİB Başkanı İbrahim Yılmaz’ın yanı sıra ihracatçı birlik başkanları ile yerli ve yabancı sektör temsilcilerinin de katıldığı açılış töreninde Bakan Zafer Çağlayan “Dünyanın ekonomi ve siyasi anlamda önemli zemini olan Türkiye, dünyanın halı ve yer kaplamaları malzemelerine ev sahipliği yapıyor. Fuarın yapıldığı zemin organizasyona daha da büyük anlamlar yüklüyor” dedi. Ocak-Ekim döneminde genel ihracatın yüzde 12 arttığına işaret ederek, halı sektörü- nün yüzde 24 oranında artış göstermesinin başarı örneği olduğunu söyleyen İHİB Başkanı İbrahim Yılmaz ise Çin’den Avusturya’ya, Belçika’dan Malezya’ya, İran’dan ABD’ye kadar tüm büyük halı firma ve markalarının fuarda ağırlandığını kaydetti. Yılmaz, fuara yaklaşık 8 bin metrekare alanda 29 ülkeden 222 yerli ve yabancı firma katıldığını belirterek; bu fuar ile birlikte Türk halı sektörünün herhangi bir pazara ya da müşteriye ihtiyacı kalmayacağına da işaret etti. Konuşmalar ve kurdele kesiminin ardından Bakan Çağlayan ve beraberindeki heyet organizasyon yönetimi ile birlikte fuarı gezerek, katılımcılardan bilgi aldı. 4 gün boyunca süren fuarın ilk gününde düzenlenen ‘Zeminin Geleceği Forumu’nda ise parke, PVC ve halı sektörlerinin nabzı, sektör duayenleri tarafından tutuldu. “Yerin tüm dokularını hissedin” sloganı ile ziyaretçi ve katılımcılarına sektördeki en yeni trendleri sunan Domotex Middle East, sergilenen ürünlerin kokusunu, kalitelerini karşılaştırabildikleri, dokunabildikleri ve mistik atmosferi hissedebildikleri canlı bir platform sundu. Sektör profesyonelleri dışında ilgili tüm sektörleri fuara davet eden Domotex Middle East, temel olarak, iç mimarlar, mimarlar, endüstriyel tasarımcılar, mobilya ve boya üreticileri, planlamacılar, yatırımcılar, gayrimenkul geliştiricileri, oteller için satın alma yöneticileri, alış- veriş merkezleri ve kamu kuruluşlarının yanı sıra, gemi ve yat satın alma şirketlerinden de oluşan geniş bir ziyaretçi profilini ağırladı.

E-BÜLTEN KAYIT

Aylık e-bülten’imiz için kayıt olunuz

ETKİNLİK TAKVİMİ

Etkinlik takviminden faydalanınız

İHİB , İTKİB çatısı altındaki dört birlikten biridir.