HAYALLER TASARIMA DOKUNDU

Türk halı ve kilim sektörünün en önemli mirasçısı İHİB, dokumanın ana vatanı Anadolu’nun kadim kültürünü devralarak bir adım öteye taşıyor. Tasarım ve tasarımcının tüm toplum tarafından özümsenmesi ve iç-selleştirilmesi için her türlü çabayı sarf eden İHİB, bu kapsamda, her yıl gerçekleştirdiği Halı Tasarım Yarışmalarının 9’uncusunu İstanbul’un tarihi mekanlarından Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirdi. 16 Kasım tarihinde düzenlenen görkemli geceye, İHİB Başkanı Uğur Uysal başta olmak üzere tüm İHİB Yönetim Kurulu Üyeleri, İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak, TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık, GAHİB Başkanı Salahattin Kaplan, Birlik yöne-ticileri, sektörün önde gelenleri ve tasarımcılar ve aileleri katıldı. İHİB Alım Heyeti Programı çerçevesinde ABD, Brezilya ve Japonya’dan İstanbul’a gelen dünyanın en büyük halı itha-latçısı firma ve kuruluşların temsilcileri de ge-cenin davetlileri arasındaydı. Özellikle akademi ve sektör işbirliğinin başarılı bir örneği olan organizasyonun jürisini de sektörün önde gelen isimlerinin yanı sıra dalında uzman akademisyenler oluşturdu. 

ÖZGÜN TASARIMLAR YENİLİKÇİ FİKİRLER

Finale kalan 8 tasarımcının tasarımlarının ser-gilendiği gecede, tasarımların özgünlüğü, yeni fikirler içermesi, malzeme seçimi ve malzeme tasarım uyumu, tasarımların halıya dönüş-türülebilir olması, tasarımların nihai tüketici tarafından kullanılabilir olması gibi kriterler ön planda tutuldu. Mimar Sinan Güzel Sa-natlar Üniversitesi, Geleneksel Türk Sanatlar Bölümü, Halı, Kilim ve Eski Kumaş Desenleri Anasanat Dalı 4. sınıf öğrencisi Erman Aksoy, su altının rengarenk dünyasını oluşturan resif-lerden esinlendiği çalışmasıyla 9. Halı Tasarım Yarışması’nın kazananı oldu. Yarışmanın 2’nci-liğini Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü, Halı Kilim ve Eski Kumaş Desenleri Anasanat Dalı 4. Sınıf öğrencisi Uğur Cihan ‘Renkler’ temalı çalışmasıyla elde ederken, yarışmada 3’üncülüğü ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü, Halı, Kilim ve Eski Kumaş Desenleri Anasanat Dalı 4. sınıf öğrencisi Özgecan Bülbül, yeryü-zünün en görkemli doğal afeti olan yanardağ patlamasını konu eden ‘Magma’ temalı çalış-masıyla elde etti. Gecenin açılış konuşmasını yapan İHİB Başkanı Uysal, İHİB olarak organize  ettikleri Halı Tasarım Yarışması’nın uzun süren bir çalışmanın ürünü olduğunu dile getirdi. Projeye akademi, sektör ve yerli tasarımcıların emeklerini bir araya getirerek 11 sene önce yola çıktıklarını ifade eden Uysal, “Biz hayalle-rimizden güç aldık ve önümüze taş koyanların yarattığı engelleri bir bir aştık. Halıcılar tasa-rımdan ne anlar diyenler oldu, tasarımcıları kendi bünyesinde tutup tasarım gücümüzü geleceğe aktarmamak için, akademiyle ilişki kurulmaması için elinden geleni yapanlar oldu. İHİB olarak yılmadık, ben ve benimle beraber bu yola baş koyan arkadaşlarım, ilk günden be-ri tasarımın eninde sonunda gelip bizi bulacağı-nı biliyorduk” şeklinde konuştu. Son 11 senede yapılan yatırımlarla dünyanın en büyük makine halısı kapasitesine sahipken ve böylesine harika bir markaya yani Türk halısı markasına sahip-ken, Anadolu’da bu işin kültürünü yaşarken, değişen dünya ticaretinde sadece bunlara sahip olmanın yeterli olmadığını ekip olarak o gün-den gördüklerinin altını çizen Uysal, tasarım ve tasarımcının etkisiyle yaratılan katma değer ol-madan, Türk halısı markasının ellerinden kayıp gideceğini gördüklerini belirtti. 

 

UĞUR UYSAL
İHİB Başkanı


İHİB olarak organize ettiğimiz Halı Tasarım Yarışması uzun süren bir çalışmanın ürünü. Projemize akademi, sektör ve yerli tasarım-cılarımızın emeklerini bir araya getirerek yola çıktık. 15 sene önce tüm bu başarılar bir hayaldi. Biz hayallerimizden güç aldık ve İHİB olarak ilk günden beri tasarımın eninde sonunda gelip bizi bula-cağını biliyorduk. Son 15 senede yaptığımız yatırımlarla dünyanın en büyük makine halısı kapasitesi-ne ve böylesine harika bir markaya yani Türk halısı markasına sahip-ken, Anadolu’da bu işin kültürünü yaşarken, değişen dünya ticaretin-de sadece bunlara sahip olmanın yeterli olmadığını o günden gör-müştük. O nedenle bundan 11 sene önce temelini attığımız bu proje, akademinin özellikle üniversitede-ki hocalarımızın ve meslektaşları-mızın sonsuz desteğiyle bugünlere geldi. İHİB olarak tasarım yarışma-larımız sayesinde birçok tasarımcı keşfettik. Yola çıkarken, “10 yılda 10 tane uluslararası tasarımcı keşfedip, yetiştirip desteklemek” gibi çok konservatif bir fikirle yola çıktık; ama bugün bu sayı 20’leri 30’ları buldu. Halı Tasarım Yarışması, sadece tasarımcıları değil, aynı zamanda halı sektö-rünü de kucaklayan bir yarışma. Bu yarışma sayesinde bir bütün ve dayanışma içinde olduğumu-zu da tescil etmiş oluyoruz. İHİB olarak çalışmalarımızın meyvesini alıyoruz. Ancak bu sadece bizlerin çabalarıyla olmuyor. Bu nedenle, bu tarz yarışmaların artmasını ve tasarımcılara ve tasarıma önem verme konusunda halkımızın ve hepimizin seferber olmasını temenni ediyorum.  

 

 

E-BÜLTEN KAYIT

Aylık e-bülten’imiz için kayıt olunuz

ETKİNLİK TAKVİMİ

Etkinlik takviminden faydalanınız

İHİB , İTKİB çatısı altındaki dört birlikten biridir.