2015 yılı DÜNYA HALI TİCARETİ

 

Dünya Halı Ticareti

 

2015 yılı verilerine göre;
Dünya halı ihracatı 14,6 milyar $,
Dünya halı ithalatı 13,7 milyar $ değerinde gerçekleşmiştir.

 

DÜNYA HALI İHRACATI

 

Dünya Halı İhracatında Ürünler

 

2015 yılı toplam halı ihracatının;
6,9 milyar dolarlık kısmı tufte halılar,

6,4 milyar dolarlık kısmı makine halıları,

1,2 milyar dolarlık kısmı ise el dokuma halıları oluşturmaktadır.

 

 

 

Dünya Halı İhracatında Ülkeler

 

2015 yılı Dünya halı ihracatında;

Çin, yaklaşık 2,7 milyar $ ihracatla 1. Sırada,

Türkiye, 2 milyar $ ihracatla 2. Sırada,

Hindistan, 1,7 milyar $ ihracatla 3. Sırada,

Belçika, 1,7 milyar $ ihracatla 4. Sırada,

Hollanda, 1 milyar $ ihracatla 5. Sıradadır.

 

 

 

 

DÜNYA Makine Halısı İHRACATI

 

·        Dünya toplam makine halısı ihracatı 6,4 milyar $, İthalatı 5,9 milyar $’dır. Dünya makine halısı ihracatı bir önceki yıla göre % 10,5 azalmıştır. 

·        Türkiye; 1,7 milyar $ ihracat ile dünyanın en büyük makine halısı ihracatçısı konumundadır. Türkiye’nin makine halısı ihracatı bir önceki yıla göre %14,8 azalmıştır.

·        Çin; 1,2 milyar $ ihracat değeri ile Dünya’nın en büyük ikinci makine halısı ihracatçısı konumundadır. Çin’in makine halısı ihracatı geçen yıla göre %10,6 artmıştır.

·        Hindistan; 709 milyon $ ihracat değeri ile üçüncü sıradadır. Hindistan’ın makine halısı ihracatı bir önceki yıla göre %19,4 azalmıştır.

 

 

DünyaNIN ÖNDE GELEN MAKİNE HALISI İHRACATÇILARI VE ÜLKE PAYLARI

 

 

 

 

Dünya EL Halısı İHRACATI

 

·        Dünya toplam el halısı ihracatı; 1,2 milyar $, İthalatı 1,3 milyar $’dır. Dünya el halısı ihracatı bir önceki yıla göre % 30,8 azalmıştır.

·        Hindistan; 487 milyon dolarlık ihracat ile dünyanın en büyük el halısı ihracatçısı konumundadır. Hindistan’ın ihracatı bir önceki yıla göre % 12,7 artmıştır.

·        Çin; 154 milyon $ ihracat değeri ile en büyük ikinci ihracatçı konumundadır. Çin’in el halısı ihracatı bir önceki yıla göre % 34,7 artmıştır.

·        İran; 103 milyon $ ihracat değeri ile üçüncü sıradadır. İran’ın ihracatı bir önceki yıla göre % 25,7 azalmıştır.

·        Pakistan; 103 milyon $ ihracat değeri ile dördüncü büyük el halısı ihracatçısıdır. Pakistan’ın el halısı ihracatı bir önceki yıla göre % 15,3 azalmıştır.

·        Türkiye; 85 milyon $ ihracat değeri ile 5. Büyük el halısı ihracatçısıdır. Türkiye’nin el halısı ihracatı bir önceki yıla göre %33,4 azalmıştır.

 

 

DünyaNIN ÖNDE GELEN El HALISI İHRACATÇILARI VE ÜlKE PAYLARI

 

 

  

 

Dünya TUFTE HALISI İHRACATI

 

·        Dünya toplam tufte halı ihracatı; 6,9 milyar $, İthalatı 6,4 milyar $’dır. Dünya tufte halı ihracatı bir önceki yıla göre % 4,4 azalmıştır.

·        Çin; 1,2 milyar $ ihracat ile dünyanın en büyük tufte halı ihracatçısı konumundadır. Çin’in ihracatı bir önceki yıla göre % 2,2 azalmıştır.

·        Belçika; 1 milyar $ ihracat değeri ile en büyük ikinci ihracatçı konumundadır. Belçika’nın tufte halı ihracatı bir önceki yıla göre % 7,8 azalmıştır.

·        ABD; 884 milyon $ ihracat değeri ile üçüncü sıradadır. ABD’nin ihracatı bir önceki yıla göre % 9,8 azalmıştır.

·        Türkiye; 208 milyon $ ihracat değeri ile 7. Büyük tufte halı ihracatçısıdır. Türkiye’nin tufte halı ihracatı bir önceki yıla göre %1 artmıştır.

 

 

DünyaNIN ÖNDE GELEN TUFTE HALI İHRACATÇILARI VE ÜlKE PAYLARI

 

 

 

2015 yılı DÜNYA HALI İTHALATI

 

 

Dünya Halı İthalatında Ürünler

 

2015 yılı toplam halı ithalatının;
6,4 milyar dolarlık kısmı tufte halılar,

5,9 milyar dolarlık kısmı makine halıları,

1,3 milyar dolarlık kısmı ise el dokuma halıları oluşturmaktadır.

 

 

 

Dünya Halı İTHALATINDa Ülkeler

 

2015 yılı Dünya halı ithalatında;

ABD; 2,6 milyar $ ithalatla 1. Sırada,

İngiltere; 1,2 milyar $ ithalatla 2. Sırada,

Almanya; 1 milyar $ ithalatla 3. Sırada,

Kanada; 754 milyon $ ithalatla 4. Sırada,

Japonya; 547 milyon $ ithalatla 5. Sıradadır.

Türkiye ise 104 milyon $ ithalatla 19. Sırada yer almaktadır.

 

 

 

 

2015 yılı Dünya Makine Halısı İTHALATI

 

·        Dünya toplam makine halısı ithalatı 6,4 milyar $, İthalatı 5,9 milyar $’dır. Dünya makine halısı ithalatı bir önceki yıla göre % 5,3 azalmıştır. 

·        ABD; 1,2 milyar $ ithalat ile dünyanın en büyük makine halısı ithalatçısı konumundadır. ABD’nin makine halısı ihracatı bir önceki yıla göre %6,3 artmıştır.

·        Almanya; 442 milyon $ ithalat değeri ile Dünya’nın en büyük ikinci makine halısı ithalatçısı konumundadır. Almanya’nın makine halısı ihracatı geçen yıla göre %20 azalmıştır.

·        Suudi Arabistan; 322 milyon $ ithalat değeri ile üçüncü sıradadır. Suudi Arabistan’ın makine halısı ithalatı bir önceki yıla göre %17,2 artmıştır.

·        Türkiye; 28 milyon $ ithalat değeri ile 41. Sıradadır. Türkiye’nin makine halısı ithalatı bir önceki yıla göre %5,4 azalmıştır.

 

 

DünyaNIN ÖNDE GELEN MAKİNE HALISI İTHALATÇILARI VE ÜLKE PAYLARI

 

  

 

2015 yılı Dünya TUFTE HALISI İTHALATI

 

·        Dünya toplam tufte halı ihracatı; 6,9 milyar $, İthalatı 6,4 milyar $’dır. Dünya tufte halı ithalatı bir önceki yıla göre % 8,1 azalmıştır.

·        ABD; 905 milyon $ ithalat ile dünyanın en büyük tufte halı ithalatçısı konumundadır. ABD’nin ithalatı bir önceki yıla göre % 2,3 azalmıştır.

·        İngiltere; 897 milyon $ ithalat değeri ile en büyük ikinci ithalatçı konumundadır. İngiltere’nin tufte halı ithalatı bir önceki yıla göre % 6,4 azalmıştır.

·        Kanada; 600 milyon $ ithalat değeri ile üçüncü sıradadır. Kanada’nın ithalatı bir önceki yıla göre % 8,1 azalmıştır.

·        Türkiye; yaklaşık 44 milyon $ ithalat değeri ile 29. tufte halı ithalatçısıdır. Türkiye’nin tufte halı ithalatı bir önceki yıla göre %3,9 azalmıştır.

 

DünyaNIN ÖNDE GELEN TUFTE HALI İHRACATÇILARI VE ÜlKE PAYLARI

 

 

 

2015 yılı Dünya EL Halısı İTHALATI

 

·        Dünya toplam el halısı ihracatı; 1,2 milyar $, ithalatı 1,3 milyar $’dır. Dünya el halısı ithalatı bir önceki yıla göre % 6,8 azalmıştır.

·        ABD; 491 milyon dolarlık ithalat ile dünyanın en büyük el halısı ithalatçısı konumundadır. ABD’nin ithalatı bir önceki yıla göre % 3,7 artmıştır.

·        Almanya; 130 milyon $ ithalat değeri ile en büyük ikinci ithalatçı konumundadır. Almanya’nın el halısı ithalatı bir önceki yıla göre % 2,3 azalmıştır.

·        Birleşik Arap Emirlikleri; 98 milyon $ ithalat değeri ile üçüncü sıradadır. Birleşik Arap Emirlikleri’nin ithalatı bir önceki yıla göre % 79,1 artmıştır.

·        Türkiye; yaklaşık 32 milyon $ ithalat değeri ile 8. büyük el halısı ithalatçısıdır. Türkiye’nin el halısı ithalatı bir önceki yıla göre %68 azalmıştır.

 

DünyaNIN ÖNDE GELEN El HALISI İTHALATÇILARI VE ÜlKE PAYLARI

 

 

E-BÜLTEN KAYIT

Aylık e-bülten’imiz için kayıt olunuz

ETKİNLİK TAKVİMİ

Etkinlik takviminden faydalanınız

İHİB , İTKİB çatısı altındaki dört birlikten biridir.