İHRACATÇILAR HEDEFLERİNİ BAKAN ELİTAŞ İLE İSTİŞARE ETTİ

 

TİM tarafından 2016 yılı ihracat hedeflerini değerlendirmek üzere Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ile bir araya gelen ihracatçılar, belirlenen ihracat hedeflerine ulaşmak için yapılması gerekenleri detaylı bir şekilde ele aldı.

 

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak ve İHİB Başkanı Uğur Uysal’ın da katıldığı iştişare toplantısında, ihracatçıların 2016 yılından beklentileri detaylı bir şekilde Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’a aktarıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Bakan Elitaş, geride kalan yılın hem Türkiye’nin çevresinde yaşanan gelişmeler hem de içeride yaşanan dinamiklerin değişmesiyle farklı bir ortam içerisinde geçtiğini ifade etti ve “2015’te iki seçim, son iki yılda ise cumhurbaşkanlığı seçimi de dahil dört seçim gerçekleştirdik. Bu sürede istikrar ve güveni elden bırakmayarak, mali disiplinden taviz vermeyerek  dünyadaki olumsuzluklara rağmen büyük bir başarı hikayesini ortaya koyduk” dedi. Bakan Elitaş, 2015 yılı ihracatının 2014 yılına göre parasal yönden 8,7 civarında bir daralma ortaya çıktığını da belirttiği konuşmasında, bunun en büyük nedenini parite etkisi olarak vurguladı. “Bizim hesaplarımıza göre, ihracatta 12,9 milyar dolarlık parite kaybı yaşadık. Ancak konjektürel durum ve çevremizde ortaya çıkan hadiselere rağmen yine de başarılı bir yıl geçirdiğimizi ifade edebiliriz” diyerek devam eden Bakan Elitaş’ın ardından söz alan Tim Başkanı Mehmet büyükekşi ise TİM’in her türlü zorluğu fırsata çevirmek için üzerine düşen görevi yerine getirmeye hazır olacağı mesajını verdi.

 

İhracatçılardan Öneri Paketi

 

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, toplantıda, Bakan Elitaş’a ihracatçıların sorunlarını toplu halde sıralanan 200 maddelik bir dosya ile sunarken, ihracatın kısa dönemde kalıcı olarak katma değeri yükseltecek şekilde artırılması için 22 maddelik bir öneri paketi üzerinde de halen çalıştıklarını ifade etti. Konuşmasında, Merkez Bankası’nın açıkladığı faizlerin sabit tutulması kararına da değinen Büyükekşi, “Para Politikası Kurulu faiz kararını açıkladı. Faizlerin sabit tutulması kararını iki sebeple olumlu buluyoruz. Birincisi, yüksek faizlerin yatırımı ve büyümeyi olumsuz etkileyeceğini düşünüyoruz. İkincisi, enflasyon artışındaki iki ana faktörün gıda fiyatlarındaki artış ve döviz kurundaki yükseliş olduğunu biliyoruz. Her ikisi de yüksek talepten kaynaklanmıyor. Yani enflasyonun sebebi yüksek talep değilken, mevcut talebi daha da kısacak bir faiz artışının enflasyonla mücadelede doğru bir adım olmadığını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

E-BÜLTEN KAYIT

Aylık e-bülten’imiz için kayıt olunuz

ETKİNLİK TAKVİMİ

Etkinlik takviminden faydalanınız

İHİB , İTKİB çatısı altındaki dört birlikten biridir.