İHİB,ENGELLİ İŞ OKULLARINIDA YANINA ALARAK HAYATA GEÇİRECEĞİ BİR PROJE İLE ENGELLİ ÖĞRENCİLERE HALI VE KİLİM DOKUMAYI ÖĞRETECEK. BU PROJE İÇİN İLK ADIM OLARAK İSTANBUL’DA İKİ ENGELLİ OKULUNU ZİYARET EDEN İHİB HEYETİ, ÖNÜMÜZDEKİ EĞİTİM DÖNEMİNDE BU OKULLARDA HALI VE KİLİM DOKUTACAK.

ENGELLİ ÖĞRENCİLER İÇİN

Göreve başladıktan çok kısa bir süre sonra halı sektöründe yaşanan sorunları tespit etmek için sektör üyeleri ile birlikte yoğun çalışmalar yapan İstanbul Halı İhracatçıları Birliği’nin (İHİB) Yeni Yönetimi, yaptıkları bu çalışmaların pratiğe geçirmek için harekete geçmiş bulunuyor. Türkiye’de halı sektörünün bilinirliğini ve etkinliğini artırmak için yoğun çalışma yapan birliğin ajandasında yer alan önemli projelerden biri de engelli okullarında halı dokuma ve halı tamiratı eğitimi verilmesi için girişimlere başlamaktı. Bu okullar için gerekli teçhizatları sağlayarak engelli öğrencilerin halı dokuma ve tamirini öğrenmelerini amaçlayan projenin ilk adımı için İHİB’den bir heyet 21 Ağustos günü “Yeşilköy Özel Eğitim Mesleki Eğitim Okulu” ve “Eram Fatih İlköğretim ve İşokulu”na ziyaretler düzenledi. Söz konusu okul ziyaretlerine İHİB Başkanı Uğur Uysal, İHİB Yönetim Kurulu Üyeleri Hasan Altuntaş, Haşim Güreli, Bülent Metin ve İTKİB Genel Sekreterliğinden yetkililer katıldı. Ziyaret edilen okullarda yetkililerden olabildiğince ayrıntılı bilgi alan İHİB Heyeti okulların bünyesinde bulunan atölyeleri de gezme fırsatı yakaladılar.

UĞUR UYSAL: “GÖRDÜĞÜMÜZ KADARIYLA ELLERİNDEKİ AZ İMKÂNLARA RAĞMEN ENGELLİ OKULLARI OLDUKÇA YOL ALMIŞ DURUMDALAR. BU PROJE İLE BİRLİKTE HEM ENGELLİ ÇOCUKLARIMIZA FAYDA SAĞLAYACAK HEM DE BU ÖĞRENCİLERİN SEKTÖRLE BULUŞMASINDA KÖPRÜ GÖREVİ ÜSTLENMİŞ OLACAĞIZ.”

Engelli öğrenciler iş öğreniyor

Heyetin ilk durağı ulan Yeşilköy Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi hafif düzeyde zihinsel yetersizlik gösteren 14-24 yaş gurubundaki öğrencilere mesleki ve akademik eğitim vermekte. 2009 yılında faaliyete başlayan okulda bugün öğrenci sayısı 300’ü geçmiş durumda. Okul bünyesinde akademik ve branş derslerinin yanı sıra el sanatları, matbaa, büro yönetimi ve sekreterlik, yiyecek-içecek, tekstil, saç bakımı gibi bölümler mevcut. Bu atölyelerde verilen eğitmlerle öğrencilerin, hayata hazırlamak, mesleki alanda gerekli bilgi ve beceri ile donatmak amaçlanıyor. Okulda aktif, sosyal, akademik, bir atmosferin olduğunu yapılan birçok faaliyetten gözlemlemek mümkün. Ziyaretin ikinci ayağında yer alan Eram Fatih İlköğretim ve İş Okulu’nda hafif düzeyde zihinsel engelli öğrencilere eğitim veriliyor. Okulda ilköğretim kısmında öğrencilerin her biri için müfredata uygun olarak hazırlanan bireysel gelişim doğrultusunda eğitim veriliyor. İş okulunda okuyan öğrencilere ise iş okulları için hazırlanan program esas alınarak mesleki eğitim veriliyor. Okulun iş okulu öğrencilerinin ilgi ve yeteneklerine göre dokuzuncu sınıftan itibaren haftada on iki saat atölyelerde mesleki eğitime tabi tutuluyor ya da belirli işletmelerde meslek eğitimine gönderiliyor. Eram Fatih İlköğretim ve İş Okulu’nda dokuma atölyesi, ahşap işleri atölyesi, boya baskı atölyesi, örme atölyesi, takı tasarım atölyesi ve seramik atölyelesi gibi atölyeler bulunuyor. Yeşilköy Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Dokuma Öğretmeni Erol Akgün, eğitim verdikleri bir çok öğrencinin tekstil ve başka sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerde engelli istihdamı çerçevesinde işe yerleştiklerini belirtiyor. Engelli okullarında özel eğitimli öğretmenlerin eğitim verdiğine değinen Akgün, bu amaçla bu okullarda 4 yıl içerisinde ellerinden geldiği kadar çok şey vermeye çalıştıklarını söylüyor. Öğrencilerin ilkokulda alamadığı eğitimi burada almalarını hedeflediklerini belirten Akgün, belli bir beceriye sahip öğrencileri kendi imkanları ve ailelerinin izni ile işbirliği yaptıkları işletmelerde staja yolladıklarını söylüyor. Halı ve kilim tezgahlarına sahip oldukları takdirde el becerisi uygun olan öğrencilerin halı ve kilim dokuyabileceklerine dikkat çeken Akgün, İHİB’in kendilerine halı dokuma tezgahı konusunda yapacağı desteğin çok önemli olacağına değindi.

“İHİB, engellilere desteğe hazır”

Engelli okullarına yaptıkları ziyaretten sonra görüşünü aldığımız İHİB Başkanı Uğur Uysal, engelli okullarına yönelik bu tarz bir projeyi seçimden önce planladıklarını belirtti. Yaptıkları okul ziyareti ile bu projeye dair ilk adımı attıklarını belirten Uysal, “Ziyaret ettiğimiz engelli okullarının teknik ve alt yapısını böylece görmüş olduk.

Vatandaş olarak da bu tip okulların varlığından da yeni yeni haberdar oluyoruz. Dolayısıyla bu ziyaretler engelli okullarının nasıl eğitim kurumları olduğunu anlamak açısından da bir saha çalışması oldu. Bu okulların eksiklerini, yapmış oldukları çalışmaları ve hizmetleri yerinde görmüş olduk. Bundan sonra yönetim kurulumuzda da bu konu ile ilgili bir karar alarak, bu tip kurumlarda engelli çocukların hem kendilerini ifade edebilecekleri hem de bir el sanatı öğrenebilecekleri dokumacılık ve tamiratçılık ile ilgili bir eğitimin altyapısını oluşturmanın yolunu arayacağız. Onların ürettiklerini bizim üyelerimiz kanalıyla nasıl ticari bir emtiaya dönüştürebiliriz çabasını sürdüreceğiz.

Önümüzdeki eğitim döneminde bu okullara desteğe hemen başlayacağız. Sanırım bir yılın sonunda bu projenin meyvelerini almış olacağız. Okulların teçhizat anlamında bayağı bir eksikleri olduğunu gördük. Yine de gözlemlediğimiz kadarıyla ellerindeki az imkanlara rağmen bayağı yol almış durumdalar. Bu proje ile birlikte sektöre fayda sağlamanın yanında engelli çocuklarımıza da getirisi olacak bir çalışmaya imza atacağız.

Tabii ilk adımları İHİB bütçesi ile atacağız. Daha sonra üyelerimize bunu duyurarak onlarında buralara ziyaret etmelerini sağlayacağız. Bu tip ortamlarda hem engellilerin kaynak sağlayabileceği hem de Birlik üyelerimizin biraz daha bu durumdaki insanlara fayda sağlayacağı bir ticari ortam sağlanabilir mi tarzında yaklaşıyoruz. Orada mezun olacak çocukların üyelerimizin yanında işe girmesini de sağlayacağız. Esasında bu çalışmaya bir sosyal sorumluluk projesi gibi başlayarak bir sonraki adımda bizim üyelerimiz ile bu okullar arasında bir koordinasyon oluşturmayı düşünüyoruz” diyor.

 

E-BÜLTEN KAYIT

Aylık e-bülten’imiz için kayıt olunuz

ETKİNLİK TAKVİMİ

Etkinlik takviminden faydalanınız

İHİB , İTKİB çatısı altındaki dört birlikten biridir.