İHİB Halı-Kilim Tamirci Sertifika Programı

 

Türk halı sektörüne seviye atlatacak projelerin yanında sektörün var olan eksiklerini gidermek

için de çalışmalarına devam eden İHİB, eğitim çalışmaları kapsamında Halı-Kilim Tamirci Sertifika Programı başlatmıştır. Halı- Kilim Tamirci Sertifika Programı ile ilk eğitiminin temellerini 9 Mayıs 2015 tarihinde Dış Ticaret Kompleksi’nde düzenlenen bir program ile atan İHİB, bu çerçevede iki eğitim düzenledi. Halı-Kilim Sertifika Programı’nı üç ayda bir düzenlemeyi planlayan İHİB, her programı ihib.org.tr üzerinden yapılan başvurular üzerinden kura ile belirlenen 20’şer kişilik gruplar halinde düzenlemektedir. İHİB, bu eğitimlerin ikincisini 16 Ağustos 2016 tarihinde Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirmiştir. Program kapsamında toplamda 23 katılımcı sertifika almaya hak kazanmıştır.

 

Halı ve kilim hakkında genel bilgilerin verildiği programda, katılımcılar ayrıca ‘Kilim ve Halıda Bakım ve Onarım’ başlıklı detaylı bir eğitime de tabi tutuluyor. Eğitimlerde “Halının tanımı ve tarihçesi, kilim ve halı dokumada kullanılan iplik çeşitleri ve kaliteleri, boyama, kilim dokuma teknikleri ve halı dokuma” başlıkları altında katılımcılara detaylı bilgiler veriliyor.

Bunun dışında, kilim ve halıda bakım ve onarım başlıklı eğitimde ise “Düz el dokuma ve havlı dokumaların tamiri, bakım onarımda kullanılan malzemeler, düz el dokumalar ve havlı dokumalar arasında tamir onarım farklılıkları, halı onarımına etki eden faktörler, kilim tamiri ve çeşitleri, halı tamiri ve çeşitleri ve halıda lokal boyama yöntemleri” gibi başlıklar gerçekleştirilen sunumlarla detaylı olarak anlatılıyor.

 

Eğitime Katılım Şartları

İHİB, hâlihazırda halı tamiri yapan kişilere bu sayede teorik düzlemde de bilgi aktarmış oldu. Halı-Kilim Sertifika Programı’nı üç ayda bir düzenlemeyi planlayan İHİB’in katılım koşulları; T.C. veya K.K.T.C vatandaşları katılabiliyor. Başvuru yapan kişinin maliyeye kayıtlı kendi üzerine bir işyerinin olması veya kişinin bir firmada sigortalı çalışıyor olması gerekiyor. Katılımcıların sınavda başarılı olmaları için ise 100 üzerinden en az 80 puan alınması şartı aranıyor. Sınavda başarısız olan kişiler, istemeleri halinde, üç ayda bir düzenlenecek eğitim programlarına dahil olup gerekli başarıyı göstermeleri halinde sertifika almaya hak kazanabiliyor.

 

E-BÜLTEN KAYIT

Aylık e-bülten’imiz için kayıt olunuz

ETKİNLİK TAKVİMİ

Etkinlik takviminden faydalanınız

İHİB , İTKİB çatısı altındaki dört birlikten biridir.